Náš tým

Opatření vlády - co platí a co ne

Vládní informační chaos bohužel pokračuje. Ministři různě plácají do médií o opatřeních, která se chystají, o kterých uvažují, která už mají platit, ale neplatí… A taky o tom tweetují, postují a jinak asociálně síťují. Jestli chcete vědět, co opravdu platí, tak prosím tyto zmatené výkřiky nesledujte a rozhodně z nich nedovozujte, co můžete dělat a co už je zakázané.

Vládní informační chaos bohužel pokračuje. Ministři různě plácají do médií o opatřeních, která se chystají, o kterých uvažují, která už mají platit, ale neplatí… A taky o tom tweetují, postují a jinak asociálně síťují.
Pokud si nejste jisti, musíte si vždy najít kompletní oficiální test daného krizového opatření vlády nebo mimořádného opatření ministerstva (nejčastěji zdravotnictví). Mně se jako nejpřehlednější zdají stránky vlády, kde najdete informace o aktuálních opatřeních zde:
www.vlada.cz/cz/epidemie-koronaviru/dulezite-informace/mimoradna-opatreni-_-co-aktualne-plati-180234/

Najdete si konkrétní oblast, která vás zajímá a poté ještě doporučuji otevřít pdf s unesením vlády nebo opatřením ministerstva. Např. Usnesení vlády o zákazu volného pobytu vypadá takto:

https://www.vlada.cz/assets/media-centrum/aktualne/Pohyb-osob-1078.pdf

Protože Ústavní soud dospěl na počátku pandemie k názoru, že vyhlášení nouzového stavu a krizová opatření vlády jsou právními předpisy, zveřejňují se také ve Sbírce zákonů. V ní je jediný autentický text. Budeme předpokládat, že to, co je ve Sbírce se shoduje s tím, co je na webu vlády. Ale pokud byste chystali nějaký právní krok, doporučuji přeci jen zkontrolovat ve Sbírce. To můžete udělat třeba zde:

https://aplikace.mvcr.cz/sbirka-zakonu/

Dále existuje stránka Ministerstva zdravotnictví věnovaná komplexně koronaviru a i na ní je k dispozici přehled vydaných opatření:

https://koronavirus.mzcr.cz/category/mimoradna-opatreni/

A do třetice ještě stránka stejného ministerstva, kde se opatření vyvěšují na elektronické úřední desce:

https://www.mzcr.cz/category/uredni-deska/rozhodnuti-ministerstva-zdravotnictvi/aktualni-mimoradna-a-ochranna-opatreni-ke-covid-19/

Vítězslav Dohnal, advokát