K návratu předkupního práva došlo v roce 2018, kdy byl tento institut do občanského zákoníku navrácen. S touto úpravou však bylo spojeno hned několik problémů, proto bylo předkupní právo od 1.7.2020 znovu z občanského zákoníku odstraněno. Že by překotná novelizace předpisu, který by měl být stabilním základem soukromého práva?

Od 1.7.2020 tak již není nutné nabízet nemovitost nejprve dalším spoluvlastníkům a též není možné požadovat, aby jiný spoluvlastník nejdříve nabídl nemovitost Vám, jako dalšímu spoluvlastníkovi.

Nelze však konstatovat, že by předkupní právo mezi spoluvlastníky z občanského zákoníku zcela vymizelo. Úprava byla zachována v případech, kdy je spoluvlastnictví založeno pořízením pro případ smrti nebo jinou právní skutečností tak, že spoluvlastníci nemohou svá práva a povinnosti od počátku ovlivnit, nejčastěji v dědické řízení. V tomto případě, pokud některý ze spoluvlastníků převádí svůj podíl, pak mají ostatní spoluvlastníci právo k podílu po dobu šesti měsíců ode dne vzniku spoluvlastnictví, s výjimkou, když je převáděno na jiného spoluvlastníka, manžela, sourozence nebo příbuzného v řadě přímé. Pokud ostatní spoluvlastníci o podíl neprojeví zájem během těchto šesti měsíců, jejich předkupní právo zaniká.

Speciální předkupní právo je v občanském zákoníku zakotveno mezi vlastníkem pozemku a stavby na něm. Podle § 3056 odst. 1 OZ vlastník pozemku, na němž je zřízena stavba, která není podle dosavadních právních předpisů součástí pozemku a nestala se součástí pozemku ke dni 1.1. 2014, má ke stavbě předkupní právo a vlastník stavby má předkupní právo k pozemku.

V případě, že řešíte prodej nebo koupi spoluvlastnického podílu na nemovitosti či převod při rozdílném vlastnictví pozemku a stavby a nevíte, jak to ve Vašem případě s předkupním právem je, neváhejte se nám ozvat, rádi Vám poradíme.

Mgr. Jan Trachta, JUDr. Michal Bernard, Ph.D.