Novinky

Smluvní vztahy ve světle zákazů a omezení ze strany veřejné moci

Napsal Mgr. Filip Čierny, spolupracující advokát –

V souvislosti se současnou mimořádnou situací doporučujeme zejména obchodní klientele do nově uzavíraných smluv inkorporovat ujednání řešící možné problémy s dodávkami materiálů či omezení na pracovním trhu. I ujednání formy proklamativních prohlášení mohou mít podstatný dopad do práv a povinností ze smluv a přinášet rizika vzniku škody a omezovat rozsah možné aplikace liberačního institutu tzv. vyšší moci dle občanského zákoníku.   

Doplatit či nedoplatit, to je to, oč tu běží

Napsal Mgr. Vítězslav Dohnal, advokát –

Cestovní kanceláře jsou vedle restaurací a ubytovacích zařízení jedněmi firem nejvíce postižených aktuální krizí. Ale stejně tak jsou na tom mnozí jejich zákazníci. Je proto dobře, že se vláda a parlament pokoušejí speciálním zákonem nastavit pravidla, která by zajistila přežití tohoto sektoru podnikání a současně dala zákazníkům garance toho, že o své peníze nepřijdou. Za tímto účelem vznikl tzv. lex voucher, tedy zákon č. 185/2020Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru označovaného jako SARS CoV-2 na odvětví cestovního ruchu. Zákon se vztahuje na zájezdy s termínem zahájení od 20. února do 31. srpna 2020.

Policie vás nemůže pokutovat, pokud nebudete souhlasit

Napsal Mgr. Vítězslav Dohnal, advokát –

V době krizového stavu a neustále se měnících omezení a opatření se často mluvilo o tom, že by policie měla získat možnost ukládat za porušení pravidel nouzového stavu pokutu až do výše 10 000 Kč. Informace o tomto tématu v médiích ovšem byly velmi zkratkovité. Proto jsme k němu publikovali na našem facebooku stručný komentář. 

Bezplatná právní poradna

Napsal Mgr. Vítězslav Dohnal, advokát –

Od pondělí 6. dubna 2020 spouštíme bezplatnou telefonickou a emailovou právní poradnu zaměřenou na právní problémy přímo související s koronavirovou krizí. Průběžně se můžete obracet na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a v pondělí a ve středu můžete od 13:00 do 15:00 volat na telefonní číslo 739 338 873.

K náhradě škody vzniklé z důvodu opatření vlády

Napsal Mgr. Filip Čierny, spolupracující advokát –

V médiích se šíří informace a zprávy o tom, zda bude či nebude možno žádat náhradu škod vzniklých v souvislosti se zákazy, nařízeními a stavy vyhlášenými vládou ČR v reakci na šíření COVID-19. Liší se názory, zda se bude moci stát z náhrad vykroutit, či nikoliv. Titulky i názory jsou různé, situace se průběžně mění.